Dünyanın En İlginç 10 Meyvesi

Dünyanın En İlginç 10 Meyvesi yazısının öne çıkan görseli

Dünyanın en ilginç 10 meyvesi listesinde dünyanın dört bir yanında yetişen ve en ilginç olan 10 tanesine bakacağız.  Türkiye’de, coğrafi konumu koşullarından dolayı bir hayli sebze ve meyve yetişiyor. 7 ayrı bölgede, değişik sebze ve meyvenin yetişmesi, ülkemizin zenginliğinin bir göstergesi. Ülkemiz toprakları ne kadar verimli olsa da, bazı meyveler ülkemizde yetişmiyor. Bu meyveler, dünyanın bir hayli bölgesinde de yetişmiyor. Bu da, o meyveleri özel kılıyor. İşte muhtemelen daha evvel görmediğimiz dünyanın en ilginç 10 meyvesi yazımızda…

1. Rambutan

Rambuton meyvesi görseli

Farklı bir görünüme sahip bu meyve, dünyada sadece tropikal havaya sahip bölgelerde yetişiyor. Tatlı ve lezzetli olan Rambutan, dış kabuğu kızardığında yemek için hazır hale geliyor.

2. Durian

durian meyvesi görseli

Dünyanın en çok kokan meyvesi olarak bilinen Durian, 3 kiloya kadar gelişebiliyor. Meyvenin dış kabuğundaki boynuzu hatırlatan minik çıkıntılar ilk bakışta dikkat topluyor. Damak tadınıza göre bu meyvenin hastası olmanız ya da tenezzül etmemeniz olası.

3. Buda’nın Eli Meyvesi

budanın eli meyvesi görseli

Asya’da yetişen sarı renkli bu ilginç meyve, güzel kokusu ile dikkat topluyor. Buda’nın Eli meyvesini rendelenmiş olarak salatalarda kullanılırken, balığın yanında limon olarak da tercih ediliyor.

4. Pitaya

pitaya meyvesi görseli

Pembe bir renge sahip olan Pitaya‘nın çiçekleri kivi ile armut çiçeklerinin kesişimi gibi görünüyor. Yüksek antioksidan ve lipozom kapsayan Pitaya, aynı zamanda lif açısından da zengin bir meyvedir.

5. Akebi

akebi meyvesi görseli

Akebi‘nin kelime anlamı “mavinin ender görülen bir tonu”dur. Kabuğu bezelyeninkiyle aynı biçimde açılan ve ekşi bir tadı olan Akebi‘nin iç kısmı harcanıyor. İçindeki etli kısım ve tohumlarının birbirinden bölmesi çok güç olduğundan beraber yeniyor. Güzde hasadı yapılan Akebi, Kuzey Japonya’da yetişiyor.

6. Goya

goya meyvesi görseli

Bitter Melon salatalığa eşliği ile dikkat toplayan bir meyve olup, üzüm gibi bir asma üzerinde yetişir. Genellikle olgunlaşmadan hemen evvel bir araya gelir ve taze ya da pişirilerek tüketilir.

7. Yılan Meyvesi

Yılan Meyvesi görseli

Yılan meyvesi dış görünümünden dolayı bu adı almıştır. Meyve, palmiye ağacının bir cinsinde salkım biçiminde yetişir. Elmayı hatırlayan tatlı ve hafif asidik bir lezzeti vardır. Taze biçimde ya da tatlı hamur işlerinin içine katılarak yenebilir. Malezya ormanlarında yetişen Yılan Meyvesi, aynı ormanda yaşayan maymunların gözde gıdayıdır. Yılan Meyvesi‘nin en alaka çekici özelliği ise %13,5 içki oranına sahip olmasıdır. Bu oran üzüm şarabında %13′cins. Bu vaziyette meyveyi yiyen maymunların ne hale geldiğini hipotez etmek pek de güç değil.

8. Mangostan

Mangostan meyvesi görseli

Mangostan, bir tropikal meyve. Mor renkli dış kabuğunun içinde yenebilir beyaz kısmı vardır.

9. Yıldız Elması

Yıldız elması meyvesi görseli

Yıldız Elması, mor ya da soluk yeşil renklerinde. Meyvenin bu adda olmasının nedeni, kesildiğinde ortaya çıkan iç kısmının yıldız biçiminde olmasıdır.

10. Hint İnciri

hint inciri meyvesi görseli

Pembe ya da sarı renkli olabilen Hint İnciri, bir kaktüsün üstünde yetiştiği için kaktüs meyvesi olarak da öğrenilir. Şeker, jöle ve votka üretiminde kullanılan Hint İnciri‘nin suyu da içilebiliyor.


Bunun gibi sizi heyecanlandıracak, bilgilendirecek ve eğlendirecek listeleri kaçırmak istemiyorsanız buneAMK‘da kalmaya devam edin. Birbirinden farklı konularda eğlenceli listeler buneAMK‘da! sizlerle.