Sakın Denemeyin! Mikrodalgaya Asla Girmemesi Gereken 7 Besin

Sakın Denemeyin! Mikrodalgaya Asla Girmemesi Gereken 7 Besin yazısının öne çıkarılan görseli

Gündelik hayatımızda mikrodalga kullanmak, fazlasıyla tartışılan bir konu. Bazı uzmanlar mikrodalgadan en kısa sürede vazgeçmemizi söylese bile bir diğerleri de doğru kullanıldığı sürece mikrodalga kullanmaya devam edilebileceğini söylüyor. Peki ya bahsedilen doğru mikrodalga kullanımı nasıl olmalı? Her şeyden önce mikrodalgaya koyacağımız tabakların, bardakların, kap türevi şeylerin mikrodalga kullanımına uygun olması gerekiyor. Bunlara dikkat ettikten sonra ise sıra, mikrodalgaya asla girmemesi gereken yiyecekleri öğrenmeye geliyor! Sizler için hangi koşulda olursa olsun mikrodalgada asla ısıtmamanız gereken besinleri sıraladık. Siz siz olun listede sizlerle paylaştığımız hiçbir besini mikrodalgada ısıtmaya kalkmayın! İşte asla mikrodalgaya girmemesi gereken 7 besin…

1- Su

Mikrodalganın içerisinde ki bardakta bir miktar su bulunmakta.

İçeceğiniz suyu mikrodalga fırında ısıtmak, düşününce size en rahat yöntemlerden biri gibi gelebilir. Fakat yapılan birçok araştırma mikrodalga fırın ile suyu ısıtmanın, suyu hızlı bir şekilde kaynar hale getirdiğini, bu sebeple yanıklara davetiye çıkardığını kanıtlıyor. Özellikle çocuklara, mikrodalgada su ısıtma uyarılar yapıp, dikkatli olmalarının söylenmesi gerekiyor!

2- Acı Kırmızı Biber

Mikrodalga fırının içerisindeki tabağın içinde acı kırmızı biber bulunmakta

Biberlerde, özellikle de kırmızı ve acı olanlarda, yüksek oranlarda kapsaisin bulunmakta. Kolluk kuvvetlerinin sıklıkla kullandığı biber gazının içerisinde de bulunan bu madde, çok kolay bir şekilde alev alabiliyor. Yani, acı kırmızı biberleri mikrodalga fırın içerisinde ısıtmaya kalkarsanız elektromanyetik dalgaların yaptığı etki ile birlikte kapsaisin ortaya çıkacak ve bu madde hızlı bir şekilde alev alacaktır. Olacakları tahmin etmek bile istemezsiniz….

3- Haşlanmış Yumurta

Mikrodalga içerisinde parçalanmış bir yumurta

Diyelim ki haşlanmış yumurtayı mikrodalgada ısıtmaya kalktınız. Bu durumda yumurtanın içerisinde bulunan su molekülleri buharlaşacaktır ve bununla birlikte içeriden dışarıya doğru bir basınç yaratacaktır. Sonrasında ne mi olur? Sonrasında ise ufak ama oldukça güçlü bir patlama meydana gelir. Yalnız bu patlama, illa ki mikrodalganın içerisinde gerçekleşecek diye bir şart yok. Tam tersine, haşlanmış olan yumurtanızı yemek için aldığınız zaman da gerçekleşebilir. En iyisi siz haşlanmış yumurtanızı mikrodalgada ısıtmayı denemeyin!

4- Domates ve Domates Sosu Türevleri

Aynı haşlanmış yumurtalarda olduğu gibi domates ve domates sosları türevleri de mikrodalga fırınınızı bir anda savaş alanına döndürebilir. Özellikle koyu kıvama sahip soslar, ısınmaya devam ettikçe patlayarak çok da hoş olmayan sonuçlar oluşturabilir.

5- Havuç

Aslında cinsine bağlı olmak koşuluyla havuçları mikrodalgada ısıtabilirsiniz veya pişirebilirsiniz. Fakat havucun kabuğunu soymadan sakın mikrodalganın içine koymayın! Mikrodalgaya girmeden önce soyulmamış havuçlar, bir de iyice yıkanmadıysa, mikrodalganızda kıvılcımların çıkmasına sebep olabilir. Arklanma olarak da adlandırabileceğimiz bu olay, hem kişisel sağlığınızı tehlikeye sürükler hem de mikrodalganıza büyük bir zarar verir.

6- İşlenmiş Et

Üzerinde işlem yapılmış etlerde; fazlaca tuz, kimyasal, koruyucu ve tatlandırıcı maddeler içerir. Bütün bu zararlı maddeler mikrodalganın radyasyonuyla birlikte harmanlanarak ortaya muhteşem(!) bir yemek çıkacağını söylememize gerek var mı? Eğer ki kolestrolünüz tavan yapsın istemiyorsanız işlem görmüş etleri mikrodalga içerisinde ısıtmamalısınız.

7- Tavuk

Tavuk, içeren yemekler doğru pişirilmediyse, salmonella (gıda zehirlenmesi) riski taşımaktadır. Eğer ki pişmemiş bir tavuğu mikrodalga fırın ile pişirme faaliyetinde bulunursanız, pişirmeyi bir kenara koyun, tam bir bakteri yuvası haline getirirsiniz. Bu olay sadece tavuk da değil, pişmemiş kırmızı et için de geçerlidir. En iyisi siz etinizi tavada, ızgarada ya da fırında pişirmeye devam edin!


Bunun gibi sizi heyecanlandıracak, bilgilendirecek ve eğlendirecek listeleri kaçırmak istemiyorsanız buneAMK‘da kalmaya devam edin. Birbirinden farklı konularda eğlenceli listeler buneAMK‘da! sizlerle.