Mutlu Olmanın Yolları Nedir? 11 Maddede Mutlu Olacaksınız!

Hayatta Mutlu Olmanın Yolları Nedir? -12 Maddede Mutlu Olacaksınız yazısının öne çıkarılan görseli

Kendinizi nedensiz yere üzgün hissediyor ve bir türlü mutlu olamıyor olabilirsiniz. Bu durumda kendinize mutlu olmanın yolları nelerdir diye sorarsınız. Mutlu olmanın birçok yolu var bu yazıda 11 tanesine değineceğiz.

Aslında kişilerin mutlu olmasının iki temel koşulu var. Birinci adım, bireyin kendini tanıması, duygularının farkına varıp yönlendirmesi ve bunlar sayesinde harekete geçmesidir. İkincisi, öteki insanlarla kontakt kurması ve böylelikle karşı tarafın duygularının farkına varmasıdır. Mutluluğu yakalamak doğru iletişime bağlıdır.

Dünyanın her yerinde yapılan bilimsel araştırmalar mutluluğun formülünü bulmaya çalışıyor. Son yıllarda mutluluk, yaşama sevinci ve olumlu yönde düşünme konularına sıkça eğilen bilim adamları, ortaya yaşamı güzelleştirecek tavsiyeler çıkardı. İşte o tavsiyeler:

En Az Altı Saat Uyuyun

uyuyan kadın

Mutlu olmanın yolları arasında uyumakta var. İngiltere’de yapılan bir çalışma; günde en az 6 saat 15 dakika kesintisiz uyumanın, insanları mutlu ettiğini ispatladı.

Yardımsever Olun

Psychological Bulletin’de yayınlanmış olan araştırmaya göre; kendiniz için değil de, başka kişiler için para harcamak, size kendinizi daha iyi hissetmenizi sağlayacak. İnsanlar içerisinde çok mutlu olanların en büyük vericiler olduğunu ortaya koyan araştırmaya göre; bağış yaparak ve başkalarına para vererek mutluluğu yakalayabilirsiniz.

Bol Bol Şükredin

Pennsylvania Üniversitesi’nden Profesör Martin Seligman; her gece onları mutlu edebilecek üç şeyi düşünerek yatan insanlar, ötekilerden daha mutlu yaşadığını kanıtladı. Sizi mutlu edecek şeylerin önemli olması da gerekmez; eşinizin, sevdiğiniz tatlıyı almayı hatırlaması bile mutlu olmanız için yeterli.

Yeni Bir Şey Deneyin

Yapılan çalışmalar; maceraya katılan, yeni deneyimler yaşayan ve günlük yaşantılarını değiştiren insanların daha mutlu yaşadığını ortaya çıkardı. Yeni şeyler denemek, beyin dalgalarını da uyarıyor.

Sık Sık Gülümseyin

3 tane gülen kadın

Gülümsemek ve mutluymuş gibi davranmak, harbiden üzgün olduğunuzda kendinizi daha iyi hissetmenize neden oluyor. Birçok araştırmaya göre; yalnızca gülümseme hareketi bile, insanların kendilerini daha mutlu hissetmelerine sebep oluyor.

Hedefler Belirleyin

Psikolog Jonathan Freedman, kendilerine, kısa yada uzun soluklu fark etmez, hedefler koyanların, koymayanlara kıyasla daha mutlu yaşadığını iddia ediyor. Wisconsin Üniversitesi’nden Richard Davidson, “Bir gaye doğrultusunda çalışmak, pozitif duyguları devreye sokar” diyor.

Tarafsız Olun

‘Ultimate Happiness Prescription’ isimli kitabın yazarı Dr. Deepak Chopra; mutlu olmak ve aydınlanmak için yansız olmak gerektiğini söylüyor. Chopra, “Eğer kendi bakış açınızı savunmayı bırakırsanız, enerjinizin yüzde 99’unu tasarruf edersiniz ve daha fazla mutlu olursunuz” diyor.

İnançlı Olun

Yapılan yeni çalışmalara bakılırsa; inançlı insanlar, olmayanlara nazaran hayatlarından daha memnun ve daha mutlu. Doç. Bruce Headey’in, Melbourne Üniversitesi’nde yapmış olduğu 25 yılık araştırmanın sonucuna baktığımızda; inançlı insanların, kariyer endişesinden kaçındıkları ve duygusal açıdan daha istikrarlı oldukları ortaya çıktı.

Romantizm Önemli

erkek ve kadın birbirlerine sarılarak uzanıyor

İlişkilerin, mutluluk üzerinde büyük bir etkisi var. Biliminsanlarının Cornell Üniversitesi’nin yaptığı araştırmaya göre; ilişkisi olan insanlar; olmayanlara göre daha mutlu.

10 İyi Arkadaş Edinin

Nottingham Üniversitesi’nin yapmış olduğu bir araştırmaya göre; en az 10 iyi arkadaşa sahip olan yetişkinlerin, beş yada daha az yakın arkadaşa sahip olanlardan daha mutlu bulunduğunu ortaya koydu. Çalışmaya göre; daha mutlu hissetmek için, dost çevremizi genişletmemiz gerekiyor.

İşe Yakın Oturun

İngiltere’de meydana getirilen son araştımalarda ise; iş yerine 20 dakika mesafede oturan kişilerin, daha mutlu olduğu iddia ediliyor. Her gün kat edilen yolun uzunluğu; sağlığı ve formda kalmayı direkt etkiliyor.

Mutlu olmanın yolları listemizin sonuna geldik. Sizinde kendi deneyimlediğiniz ve sizi mutlu eden şeyleri yorumlar kısmından bizimle paylaşabilirsiniz.


Bunun gibi sizi heyecanlandıracak, bilgilendirecek ve eğlendirecek listeleri kaçırmak istemiyorsanız buneAMK‘da kalmaya devam edin. Birbirinden farklı konularda eğlenceli listeler buneAMK‘da! sizlerle.