Etkileyici Güzellikleriyle Türkiye’nin Su altındaki 5 Batık Şehri

Etkileyici Güzellikleriyle Türkiye'nin Su altındaki 5 Batık Şehri yazısının öne çıkarılan görseli

Türkiye’nin su altındaki 5 batık şehri listemizde; ülkemizin en güzel bölgelerine birlikte bakacağız. Dünyadaki pek çok batık şehir genellikle yıkıcı depremler sebebiyle sular altında kalmış. Türkiye’de ise bu vaziyet birazcık farklı. Binlerce senelik kültürel miraslarımızın hemen hemen hepsi doğal yollardan değil baraj inşaatları nedeniyle sular altında kalmış durumda. İşte Türkiye’de zaman zaman hüzünlendiren ama görüntüleriyle nefes kesen 10 batık şehir.

1. Dolichiste – Kekova (Antalya)

Antalya’nın Demre ilçesi civarlarında bulunan Kekova adası, doğa ve tarihin bütünleştiği bir batık şehir. Şiddetli depremler sebebiyle adanın bir kısmı anakaraya doğru sular altında kalmış durumda.

kekova adası

Kekova adası uzun seneler Likya Medeniyeti’nin ardından Roma İmparatorluğu’nun hakimiyetinde kalmış. Adaya ulaşım Kale Çayağzı’ndan kalkan tekneler ile sağlanıyor. Akdeniz’in en temiz denizine sahip olan bu adada denizin altında kalmış eski şehir surları, evler, lahitler ve çeşitli arkeolojik kalıntılar bulunuyor. Sadece su altında değil adanın tamamında Likya ve Roma İmparatorluğu dönemlerinden kalan arkeolojik kalıntılara rastlanıyor. Kekova’nın su altı dünyasını keşfetmek isteyen dalış severler ancak adanın güneyinde dalış yapabiliyor. Bunun nedeni ise Kekova’nın 1990 senesinde sit alanı ilan edilmesi. Suyun üzerindeki ve altındaki tarihi keşfetmek isteyen yüz binlerce gezgin her sene Kekova’ya akın ediyor.

2. Eğil Antik Kenti (Diyarbakır)

Diyarbakır’ın inanç ve kültür turizminin merkezinde bulunan Eğil ilçesi, pek çok kral ve peygamberin mezarına ev sahipliği yapan antik bir kent. Dicle Barajı inşa edildikten sonrasında Eğil’in birçok mahallesinin sular altında kalması bölgeye olan ilgiyi epey artırmış durumda.

eğil antik kenti

Baraj gölünün alt kısmında Asur medeniyetinden kalma evler, mezarlar, hamamlar, gizli saklı geçitler ve kral mezarları bulunuyor. Eğil feribot iskelesinden kalkan teknelerle bölgeyi keşfedebilme imkanın yanında su altından tarihe dokunmak isteyenler de bölgedeki dalış merkezlerini ziyaret edebilir.

3. Hasankeyf (Batman)

Türkiye’deki batık şehirler düşünüldüğünde belki de her insanın hüzünleneceği tek yer olan Hasankeyf, hepimizin bilmiş olduğu gibi Ilısu Barajı’nın yapılmasının ardından sular altında kaldı.

hasankeyf

Neolitik dönemden kalma mağaraların dışında Roma, Bizans, Moğol ve Arap medeniyetlerinin de izlerini taşıyan bu bahtsız kent, dünyanın en eski yerleşim yerlerinden birisiydi. Ilısu Barajı’nın tamamlanmasının peşinden 12000 senelik geçmişi bulunan yüzlerce arkeolojik kalıntı ve endemik bitki türü sular altında kaldı.

Son yıllardaki yağışların etkisiyle bölgedeki su seviyesi 90 metreye kadar çıktı. Bu nedenle Hasankeyf’te tekneler için limanlar inşalarına başlandı. Bununla birlikte su altı dalış turizmini geliştirmek için de pek çok proje hayata geçirildi.

4. Allianoi Antik Kenti (İzmir)

İzmir’in Bergama ilçesi sınırlarında bulunan Allianoi, Hasankeyf’e benzer biçimde koruyamadığımız kültürel miraslarımızdan.

allianoinin antik kenti

Erken Tunç Çağı’na ilişkin arkeolojik kalıntıların bulunması Allianoi’nin prehistorik bir yerleşim yeri olduğunun göstergesi. Aynı zamanda burası dünyanın en eski tıp merkezlerinden birine de ev sahipliği yapmakta. 20. yüzyılın başlarında bir kısmı temizlenerek gün yüzüne çıkan bu antik kentte 2010 yılına kadar arkeoloji çalışmaları devam etti. Fakat 2011 senesinde Yortanlı barajının tamamlanmasıyla beraber antik şehir tamamen sular altında kaldı.

5. Savaşan Köyü- Halfeti (Şanlıurfa)

Şanlıurfa’nın cazibe merkezi Halfeti, tarihi taş evleri ve doğal güzelliklerinin yanı sıra Türkiye’nin belki de en göz alıcı batık şehrine ev sahipliği yapıyor.

savaşan köyü

Savaşan köyü, 2000 senesinde Birecik Barajı’nın inşa edilmesiyle Fırat nehrinin suları dibine gömülmüş. Bu nedenle bozkırın ortasında konumlanmasına karşın bir sahil kasabasını andırıyor. Günü birlik tekne turlarının düzenlenmiş olduğu köyü yılda ortalama bir milyon turist ziyaret ediyor. Turizmin çeşitlenebilmesi için şu sıralar köydeki taş evlerin restore edilerek otel haline getirilmesi planlanıyor. Butik otellerin açılmasının peşinden Savaşan Köyü’nün önemli bir turizm merkezi olması bekleniyor.


Bunun gibi sizi heyecanlandıracak, bilgilendirecek ve eğlendirecek listeleri kaçırmak istemiyorsanız buneAMK‘da kalmaya devam edin. Birbirinden farklı konularda eğlenceli listeler buneAMK‘da! sizlerle.